Co jsou to anální žlázky a proč s nimi někteří psi mají potíže?

Anální žlázky jsou dva malé váčky, které se nachází po obou stranách řitního otvoru. Tyto váčky obsahují zapáchající sekret, který se fyziologicky uvolňuje při každém kálení. Tento sekret může být tekutý až pastovitý, hnědé, žlutohnědé, někdy i průhledné barvy, ale neměl by obsahovat stopy krve ani hnisu.

Problém nastává, když se sekret z nějakého důvodu sám neuvolňuje a začne se ve váčcích hromadit. Plné žlázky psům většinou vadí, snaží se "sáňkovat", olizují se v oblasti řitního otvoru nebo si mohou začít vykusovat srst u kořene ocasu. V tuto chvíli je vhodné nechat žlázky zkontrolovat veterinářem. Pokud se tento stav nijak neřeší, sekret se dále hromadí, zahustí se a ve žlázkách se postupně rozvíjí zánět. V krajním případě celá žlázka může prasknout, vytvořit píštěl a sekret se provalí ven. Tento stav už je pro psy opravdu bolestivý a vyžaduje intenzivní léčbu.

  ...(číst dále)

TETANUS - mýtus nebo reálná hrozba?

Tetanus je onemocnění, které i v dnešní době naše čtyřnohé miláčky reálně ohrožuje na životě. Původcem nemoci je toxin, který produkuje bakterie Clostridium tetani. Ta se hojně vyskytuje v hlíně a v koňském trusu. Odtud se snadno dostane na kameny, klacky, předměty zapomenuté v hlíně nebo na náčiní ve stáji, které naši pejsci rádi v zápalu hry používají jako hračky a rádi je okusují. Ve chvíli, kdy se bakterie dostane do hlubší rány, třeba právě po rozkousaném klacku, při hrabání nory v hlíně nebo když štěně, kterému padají zuby, skousne koňský koblížek, začíná boj o život.

  ...(číst dále)

Antikoncepce vs kastrace: Chystáte se dát kočce antikoncepci?

Pak se ale připravte nést následky tohoto bezesporu chybného rozhodnutí. Antikoncepce je totiž zdrojem celé řady velmi vážných zdravotních problémů, od zánětů dělohy, přes nádory na mléčných žlázách až po neschopnost porodit koťata, která kočka počala ještě před aplikací antikoncepce, ale v důsledku jejího působení není děloha kočky schopná koťata při porodu vytlačit ven a koťata jsou tak odsouzena k smrti udušením uvnitř dělohy. Některý z výše uvedených problémů potká každou třetí kočku, které byla antikoncepce aplikována. Opravdu chcete nechat Vaši kočku podstupovat tato rizika?

  ...(číst dále)

Kontaktujte nás

veterina-mhf@email.cz

+420 776 826 433

+420 777 826 433

adresa: Škroupova 252, 53341, Lázně Bohdaneč

Ordinační hodiny

pondělí   Zavřeno
úterý    15 - 18
středa   Zavřeno 
čtvrtek   15 - 18
pátek    Zavřeno